Zaskakujące jest to miasto Krosno. Pod wieloma względami.
Rozwodzić się nie będę, lecz tym razem otoczka towarzyska była naprawdę najprzedniejsza. Warto czasem wpaść do znajomych mieszkających w niepozornych miejscach.
Samo Krosno jest niepozorne.
Dziś nie tak kluczowe, sama niewiele wiedziałam o Krośnie, nim nie pojechałam.
Ale z Krosnem ma do czynienia każdy z nas codziennie, ot co. Powodem tego jest największa huta szkła w Polsce. Wiele kufli i szklanek jest w właśnie z Krosna, zalecam zerknąć.
Huty powstały na tym terenie na początku 20 wieku, ale szkłem bawiono się już tam wcześniej. W okolicy przyszedł na świat, a w Krośnie działał sam Ignacy Łukasiewicz, czyli człowiek, który wynalazł lampę naftową. I to właśnie przemysł naftowy i założona w 19 wieku spółka naftowa (też przez Łukasiewicza) dały miastu niezłego kopa do rozwoju.
Ale nie hutę szkła zwiedza w Krośnie turysta (choć istnieje muzeum). Turysta woli wypić kawę na krośnieńskim rynku lub też posiedzieć w ruinach Zamku.
Kamieniec, zamek w Krośnie, to obiekt nawet bardziej rozpoznawalny w całej Polsce niż szkło krośnieńskie. Powodem jest to, że to właśnie tutaj kręcono Zemstę. A wybór miejsca nie był przypadkowy. Kamieniec swego czasu (już jako ruina) należał właśnie do Aleksandra Fredry, a on szperając w dokumentach zamkowych, natknął się na opis sporu między dwoma rodzinami. To zainspirowało go do napisania komedii.
Bardzo polecam spacer na zamek.
A ostatnie co chcę dodać to kościół farny. Bazylika mniejsza pw. Św. Trójcy. Budowla powstała jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego (lokacja miasta itd), więc będzie mieć w sobie coś z gotyku, ale wystrój (i dzwonnica) to barok, nie najgorszy nawet. W środku - piękna belka tęczowa.
Takie to Krosno!
Wróciłabym zawsze...
Galeria: https://picasaweb.google.com/109545234949493190291/Krosno#
źródła:
-http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/13541,krosno-bazylika-farna.html
-http://www.krosno.pl/pl/dla-turystow/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz