Pokaż naszamucha.blogspot.com na większej mapie

piątek, 28 grudnia 2012

Chester, 11 lipca 2012
W bardzo miłym towarzystwie (Ewy i Kamila) odbyliśmy wycieczkę do Chester.

Niezbyt daleko znajduje się ono od Stoke-on-Trent, więc można zaliczyć ten dzień do zaledwie wyjazdu podmiejskiego :)

Wykonaliśmy stos kanapek i ruszyliśmy podbić Chester!

Jedno z najstarszych miast Wielkiej Brytanii.

No właśnie. Jego historia sięga aż czasów rzymskich! Dzisiejsza siatka najważniejszych ulic starego miasta zgadza się z tą sprzed 2000 lat. O bytności Rzymian świadczy też amfiteatr i kilka innych eksponatów zgromadzonych w jednym z parków w centrum miasta.

Chester odegrało ważną rolę etymologiczną. Chester czyli obóz. Było to jedno z pierwszych miast-obozów dla wojsk rzymskich. Każde następne takie miejsce było traktowane końcówką -chester w nazwie. Manchester, Winchester.. itd.

Gdy w 1066 przybyli Normanowie, wybudowali katedrę, zamek i mury miejskie. Wszytko stoi do dziś. Mury miejskie są jednym z lepiej zachowanych zabytków tego typu w Zjednoczonym Królestwie.

 

A jak mury, to były też bramy i wieże.

Najbardziej znana jest Wieża Feniksa (Phoenix Tower), zwana również Wieżą Karola. Podobno król Karol obserwował z niej bitwę pod Rowton Heath w 1645. Wieża ta to nie przelewki, znajduje się na prestiżowej liście, tzw. listed buildings i otrzymała klasę I, czyli najlepszą.

Katedra jest wspaniała. Wspaniała gotycka budowla to również miejsce, gdzie pochowana jest patronka miasta, św. Werburga. Totalnie polecam wejście do środka. Udało mi się nawet dokonać tego za darmo w ramach bycia przewodnikiem :)

 

 

Po 1066 miasto nie odgrywało w UK jakiejś strategicznej roli, jedyny przypływ typowej architektury zdarzył się jeszcze tylko w czasach wiktoriańskich.

Wybudowano wtedy ratusz w duchu gothic-revival.

Wszak w Anglii gotyk nigdy się nie skończył...

W Chester miało miejsce jeszcze jedno revival, a mianowicie black-and-white-revival. Chodzi o bardzo typową dla krajów zachodniej Europy konstrukcję szkieletową, pochodzącą jeszcze ze średniowiecza. Ale dopiero w czasach wiktoriańskich w Chester powstały słynne the Rows. The Rows... czyli takie ciągi galerii o dwóch piętrach na dole budynków o konstrukcji szkieletowej. Najniższa warstwa często znajdowała się poniżej poziomu gruntu. I to właśnie Chester słynie z najwspanialszych Rows.

 
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Flickr_-_%E2%80%A6trialsanderrors_-_The_Cross_and_Rows,_Chester,_Cheshire,_England,_ca._1895.jpg

Naprawdę ładna jest też jedna z bram - Eastgate. Widnieje na niej zegar z czasów wiktoriańskich i podobno jest to najczęściej fotografowany zegar w UK po Big Benie.

A przez miasto płynie rzeka Dee.

Tyle o Chester.

  

Naprawdę, jedno z ładniejszych miast, jakie widziałam w UK.

Zobacz galerię zdjęć: https://picasaweb.google.com/109545234949493190291/Chester#


-
http://www.chester.com/visitchester/aboutchester/
http://www.canpol.com/HAk1.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Chester
http://en.wikipedia.org/wiki/Chester_Rows
http://en.wikipedia.org/wiki/Listed_building#England_and_Wales
http://en.wikipedia.org/wiki/Eastgate_and_Eastgate_Clock
http://pl.wikipedia.org/wiki/Chester

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz